Cílem projektu Stavebni-rizeni.cz je poskytnout účastníkům územního a stavebního řízení ucelené informace a kontakty a usnadnit jim tak tento legislativní proces.


Lze stavbu obývat před jejím zkolaudováním?


Znění dotazu:

Dobrý den, chci se zeptat náš soused začal v roce 1999 stavět dům měl jedno stavební povolení které mu po dvou letech skončilo. Do dnes není dům dostavený  ani zkolaudovaný. Jedná se tedy o černou stavbu? A může v domě bydlet? Děkuji za odpověd

Iva, 06. 02. 2014



Odpověď:

Dobrý den Ivo,

správně uvádíte platnost stavebního povolení 2 roky. Ovšem po uplynutí této doby jeho platnost nekončí. Váš soused tedy klidně může stavbu realizovat i 50 let po získání jednoho stavebního povolení. Existují jen dva případy, při kterých je platnost povolení po 2 letech ukončena – jedná se o situace, kdy stavba v této dvouleté lhůtě NENÍ zahájena nebo na základě oznámení stavebníka, že upouští od realizace svého záměru.

Kolaudační proces může být individuální (stavební úřad může stanovit, že stavbu lze užívat jen na základě kolaudačního souhlasu – viz § 115 Stavebního zákona.) proto se Vámi popsaná situace těžko posuzuje bez znalosti konkrétních rozhodnutí. Většinou se užívání stavby řídí § 120, ve kterém je definován postup oznámení záměru o užívání stavby stavebnímu úřadu. Stavební úřad provede na základě oznámení kontrolní prohlídku, při které rozhodne, zda stavba splňuje podmínky pro užívání (uvedeny v § 119). Pokud podmínky splňuje, stavbu lze užívat. V opačném případě stavební úřad užívání dané stavby zakáže.




5,00 z 5 (1 hlasů)

Diskuze

TOPlist