
Oplocení pozemku dle stavebního zákona
Znění dotazu: Dobrý den, mohu se zeptat, dle jakého paragrafu stavebního zákona se posuzuje oplocení pozemku? Našel jsem nějaké informace, ale většina z nich se týkala starého stavebního zákona Děkuji za odpověď Ondřej S., 15. 06. 2014Odpověď: Dobrý den, dřívější zákonná úprava provádění plotů byla nepřiměřeně tvrdá. Například pro realizaci plotu o výšce nad 1,8 m nebo v případě plotů hraničících s veřejným prostranstvím či veřejnou pozemní komunikací bylo vyžadováno stavební povolení. Toto však již dnes neplatí. Podle nového stavebního zákona 350/2012 Sb. vyžaduje oplocení pozemku dle § 96 pouze územní souhlas (čímž se zachovává možnost posouzení případné dotčenosti veřejných zájmů). |
Dobrý den, stavební úřad mi dal povolení ke stavbě plotu s podmínkou postavit plot nejméně 50 cm do mého pozemku od jeho hranice. Má na to právo? Pozemek s plotem sousedí s místní komunikací a já tak dám svůj majetek, za který platím nemalé daně do veřejného užívání.
Děkuji za odpověď, Petr Šimr.
Dobrý den,
můžete doplnit odpověď na oplocení ve smyslu Stavebního zákona? Týka se územní souhlas i s oplocením pozemku, resp. oddělením od ostatních ploch (trvalý travní porost – příklad : jeden pozemek zahrada s oplocením ve směru k sousedním pozemkům – stávající oplocení, k tomuto pozemku dokoupím pozemek jehož jednou hranicí je řeka a chci dát na vědomí příchozím, že se pohybují po soukromém pozemku, mohu hranice toho pozemku vymezit např jednoduchou ohradou z kulitiny). Vztahuje se na toto požadavek územního souhlasu? Jak je to s právem průchodu (viz Vodní zákon) – bere se to jako oplocený pozemek ve znění tohoto zákona?
Moc děkuji za odpověď. Soňa S.
Dobrý den, prosím o posouzení naší situace týkající se oplocení na hraně dvou sousedících pozemků. Současný stav je takový, že v dobré víře byla část sousedního pozemku cca 50m2 námi užívána a to po dobu 30ti let. Uznali jsme , že nebudeme trvat na ponechání si uvedeného pozemku z titulu „dobré víry a nabídli jsme sousedovi odkoupení (část hranice tvoří náš domek dl. 11 m a š. 1,5 m). Nabídka byla kategoricky odmítnuta. Je tedy nutné abychom odstranili náš plot na pozemku souseda. Soused odmítá jednak přístup k opravě domku a navíc požaduje abychom postavili nový plot na hranici pozemků vlastními náklady . Současně odmítá navrácení původního plotu (13 silnostěnných sloupků a drátěného plotu). Stavební úřad po konzultaci požaduje ohlášení stavby za souhlasu obou stran což druhá strana odmítá udělit. Současně soused stanovuje termín do kterého musí být provedena (do 31.8.2014). Při nedodržení termínu nechá práce provést firmou a náklady převést na nás.
DOTAZ prosím poraďte jak v takové situaci postupovat.
Děkuji za odpověď Miroslav Vízek tel: 736728461, mirovizek1@gmail.com
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat ohledně zamítnutí oplocení, koupil sem pozemek, který měl 6 vlastníků, odkoupil sem 5 podílů a jeden zbývá, jelikož je na něj uvalena exekuce a dotyčný navíc zemřel, tak tam probíhá dědické řízení atd, to bude na dlouho.
Pozemekje je na katastru jako celek, jednotlivé podíly nebyli zaměřeneny.
Chtěl sem pozemek oplotit, získal sem souhlas všech vlastníků sousedních parcel, ale na stavebním úřadu mě povolení nedali, jelikož prý nemám souhlas mého podílníka.
Nevím, jak to vykládá přesně v tomto zákon, tam pokud je vyloženě napsánou souhlas vlastníků sousedních parcel, tak bych měl podmínky splnit.
Tak bych se chtěl zeptat, jak to je v tomto případě, jestli je nutné mít souhals i podílníků, když já mám většinu pozemku.
Děkuji.
Pavel