Cílem projektu Stavebni-rizeni.cz je poskytnout účastníkům územního a stavebního řízení, nově řízení o povolení stavby nebo zařízení, ucelené informace, kontakty a usnadnit jim tak tento legislativní proces.


Žádost o dodatečné stavební povolení


Znění dotazu:

Dobrý den,

mohla bych Vás poprosit o podrobnější informace k žádosti o dodatečné stavební povolení? Našla jsem pouze informace ze starého stavebního zákona a nepodařilo se mi zjistit, zda došlo k nějaké změně. Mockrát děkuji

Klára P., 11. 04. 2014


Odpověď:

Dobrý den,

bohužel neuvádíte, o jaký typ stavby se jedná. Uděláme tedy obecný souhrn s informacemi k dodatečným žádostem o stavební povolení.

Pro dodatečné stavební povolení je vyhrazen v aktuálním stavebním zákoně § 129, který řeší problematiku podrobněji, než tomu bylo u starého stavebního zákona č. 183/2006 Sb. Proces získání dodatečného stavebního povolení se vždy váže k nařízení odstranění stavby viz. odst. 2 § 129:

Stavební úřad zahájí řízení o odstranění stavby uvedené v odstavci 1 písm. b). V oznámení zahájení řízení vlastníka nebo stavebníka poučí o možnosti podat ve lhůtě 30 dnů od zahájení řízení žádost o dodatečné povolení stavby. Byla-li žádost o dodatečné povolení podána před zahájením řízení o odstranění stavby, má se za to, že byla podána v okamžiku zahájení řízení o odstranění stavby. Pokud stavebník nebo vlastník stavby požádá ve  stanovené lhůtě o její dodatečné povolení, stavební úřad přeruší řízení o odstranění stavby a vede řízení o podané žádosti.

V zákonné lhůtě 30 dnů je tedy nutné podat žádost o dodatečné stavební povolení. Rozsah žádosti je stejný jako u standardního povolení/ohlášení:

Jde-li o stavbu vyžadující stavební povolení, žadatel předloží podklady předepsané k žádosti o stavební povolení. Jde-li o stavbu vyžadující ohlášení, žadatel předloží podklady předepsané k ohlášení. Jde-li o stavbu vyžadující pouze územní rozhodnutí, žadatel předloží podklady předepsané k žádosti o územní rozhodnutí.

V řízení o dodatečném povolení stavby stavební úřad postupuje přiměřeně podle § 90 a § 110 až 115; ohledání na místě je povinné.

Lze tedy říci, že dodatečné stavební povolení má téměř totožný průběh jako standardní řízení (povolení/ohlášení). Žadatelé jej bohužel často chápou mylně – domnívají se totiž, že v dodatečném stavebním řízení je posuzování staveb mírnější, což samozřejmě není pravda. 

Podmínky dodatečného povolení pro stavby prováděné nebo provedené bez rozhodnutí nebo opatření nebo jiného úkonu vyžadovaného stavebním zákonem anebo v rozporu s ním definuje odst. 3 § 129:

Stavbu lze dodatečně povolit, pokud stavebník nebo její vlastník prokáže, že:

a) není umístěna v rozporu s cíli a úkoly územního plánování, politikou územního rozvoje, s územně plánovací dokumentací a s územním opatřením o stavební uzávěře nebo s územním opatřením o asanaci území nebo s předchozími rozhodnutími o území,
b) není prováděna či provedena na pozemku, kde to zvláštní právní předpis zakazuje nebo omezuje,
c) není v rozporu s obecnými požadavky na výstavbu nebo s veřejným zájmem chráněným zvláštním právním předpisem.

Bude-li stavba dodatečně povolena, stavební úřad řízení o odstranění stavby zastaví. Dodatečné povolení nahrazuje v příslušném rozsahu územní rozhodnutí. Bude-li předmětem dodatečného povolení rozestavěná stavba, stavební úřad stanoví podmínky pro její dokončení.



3,67 z 5 (6 hlasů)
5 komentáře
  1. Eva V.
    Eva V. 16.5.2014 at 10:27 . Reply

    Dobrý den,
    co je potřeba k legalizaci stavby (garáž + hospodářská budova), postavené v letech 1976-1977 a to na pozemku, který je v současné době ve správě SPÚ a tudíž majetkem státu. Souhlas s vlastníkem pozemku (tedy SPU) o umístění stavby a jejím zápisem do katastru máme. Nájemní smlouvu na daný pozemek se SPU máme také. Doklady ke stavbě, jako pasport stavby apod. také.
    děkuji za odpověď

  2. Havlíček
    Havlíček 26.7.2014 at 18:27 . Reply

    Dobrý den, dneska jsem našel Vaši stránku a rád bych se zeptal na následující k tématu dodatečné stavební povolení – bratr potřebuje vyřídit dodatečné stav. povolení na zemědělskou stavbu, s vyřízením mu pomáhám vzhledem k tomu, že jsem na stavebním úřadě kdysi pracoval. Za „normálních“ okolností se na tento typ stavby dle § 103 nevztahuje ani stavební povolení ani ohlášení stavby, v tomto případě mi ale není jasná jedna věc – pokud se tedy vydává dodatečné stavební povolení, stavební úřad vydává stavební povolení anebo územní souhlas, resp. územní rozhodnutí. Na diskusním portálu MMR jsem s dočetl, že dodatečné stavební povolení není totéž co stavební povolení, nicméně dále se tato informace nespecifikuje. Z toho by tedy vyplývalo, že stav. úřad vydává stejné rozhodnutí, jako by vydával v „normálním“ řízení. Všechny orgány státní správy se záměrem souhlasí, stejně tak i sousedi. Jisté námitky měla ale obec, nicméně stavba je na soukromém pozemku a obec ví o celém záměru již sedm let, protože stavba se vyskytuje na dotyčném pozemku už oněch sedm let. Děkuji za odpověď, s pozdravem Havlíček, černá Hora

  3. Prof.Jaroslav Koutský
    Prof.Jaroslav Koutský 20.8.2014 at 15:26 . Reply

    Dobrý den,
    v r.2001 jsme na našem pozemku postavili dřevěnou kolnu o půdorysných rozměrech 1,7 x 4,5m,která byla v témže roce /11.5.2001/ povolena a schválena Městským úřadem.Letos v důsledku změny hranice s městským pozemkem byla kůlna posunuta o necelé dva metry ve směru podélné osy kůlny do našeho pozemku,
    Nyní po nás chce Městský úřad (stavební odbor) podání Žádosti o stavební povolení – dodatečné.
    Je tento postup opodstatněný ?
    Děkujeme za odpověď.
    Prof,J.Koutský

  4. Petra
    Petra 15.11.2014 at 17:14 . Reply

    Dobrý den,
    můžete mi poradit, zda se platí nějaká pokuta za dosud nepovolenou stavbu garáže (36 m2) na hranici pozemku (1 stěna je součástí betonové zídky pod oplocením) a co je potřeba k dodatečnému stavebnímu povolení ?

  5. Eva Šášková
    Eva Šášková 8.6.2016 at 11:57 . Reply

    dobrý den ,
    mohla bych vás poprosit nebo požádat i radu co dělat v našem případě ? před 4 roky jsme přes realitku koupili dum vedle nás byl pozemek co vlastnili sousedi teď se rozhodli parcelu prodat noví majitelé po nás chtěli podpis že vedle nás budou stavět jestli s tím souhlasíme vše proběhlo na domluvu a v pořádku mi se nakonec rozhodli dům prodat s rodinných důvodu a při prodeji se objevil problém že část nemovitosti není zakreslená ani nejsou žádné planý důmu,dům stojí od roku 1940-1963 je to už 50 let zaužívané ….stavební úřad nám nechce dát dodatečné povolení že se jim nelíbi okna k sousedům které zde byli (v původním stavu) nevim co mám dál dělat paní na úřadě mě poslala do archivu že se tam dohledali věci o kterých se nevědělo mi víme že v archivu není nic jen povolení na přestavbu s roku 1963 ale to paní na úřadě nechce uznat že to patří k dostavěné části která nemá plány atd první část domu se stavěla v roce 1940 a po té se dostavěla s roku 1963 druhá část domu .prosím o nějakou radu co se s tím můžu dělat ….moc děkuji za odpověď

Vložit komentář