Cílem projektu Stavebni-rizeni.cz je poskytnout účastníkům územního a stavebního řízení, nově řízení o povolení stavby nebo zařízení, ucelené informace, kontakty a usnadnit jim tak tento legislativní proces.


Je nutné stavební povolení na garáž?


Znění dotazu:

Dobrý den,

mohu se zeptat, kdy je nutné získat stavební povolení na realizaci garáže? Plánuji stavbu garáže (plocha 22m2) a nevím, zda povolení před stavbou zajišťovat. Ve starších článcích jsem se dočetl, že je nutné získat pro stavbu souhlas. Nový stavební zákon to ale možná změnil …

Marek K., 30. 04. 2014


Odpověď:

Dobrý den,

máte pravdu. Aktuálně platný stavební zákon č. 350/2012 Sb. skutečně celou věc výrazně změnil. Nicméně k lepšímu. Pro výstavbu garáže do 25m2 zastavěné plochy totiž není vyžadován žádný schvalovací proces. Stavba tohoto typu náleží do výčtu uvedeném v § 79 stavebního zákona, který definuje stavby, jenž nevyžadují rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. Vámi zmíněná garáž naplňuje podstatu odst. 2 písm. o:

stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o jaderné zařízení nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci,

Při splnění výše uvedených náležitostí tak není nutné stavební úřad vůbec navštívit.



5,00 z 5 (6 hlasů)
4 komentáře
  1. David A.
    David A. 21.7.2014 at 8:39 . Reply

    Dobrý den,

    chci si postavit přístřešek pro stání 2 automobilů, zastavěná plocha mezi pilíři je do 25m2, ale s přečnívající střechou je plocha již přes 25m2. Domnívám se tedy, že bude nutná stavební ohláška. Jádro problému je, že toto stání chci z důvodu ušetření místa postavit u hranice sousedního pozemku. Souhlas majitele sousedního pozemku mám, všechny kritéria vlivu na sousední pozemek stavba splňuje (jako např. aby voda nebo sníh nestékala na vedlejší pozemek, aby stavba nepřesahovala na vedlejší pozemek, atd.). Ale pak mi úředník začal citovat něco o udělení vyjímky, kterou nejspíše nedostanu, protože nevidí důvod, abych tuto stavbu nepostavil 2 metry od plotu. Problém je v tom, že pozemek , na kterém chci přístřešek postavit má pouze 20x13m, takže opravdu počítáme každý metr místa. Další věcí je, že by musel být proveden výrazný zásah do pěstěné zahrady. Nicméně, tyto argumenty úředníka vůbec nezajímají. Existuje, prosím Vás, nějaké východisko? Děkuji za odpověď.

  2. Petr
    Petr 20.8.2014 at 22:41 . Reply

    A musim mit projekt na garaz do 25 m ?

  3. Lukáš Fridrich
    Lukáš Fridrich 8.10.2014 at 18:03 . Reply

    Dobrý den,
    prosím o informaci, jak je to s garáží nad 25m2.
    Děkuji

  4. Petr Medek
    Petr Medek 6.3.2015 at 9:36 . Reply

    Dobrý den,
    prosím vás o radu ohledně stavby do 25m2. Dle nového staveb.zákona mi je jasné jak a kde stavbu umístit (zahradní domek, pergola), ale chci se zeptat na jednu věc. pokud mi zákon dovoluje mít tuto stavbu podsklepenou do 3m hloubky, může mít tedy stavba beton. základy do těch 25m2 ?
    Dále bych prosil odpověď na stavbu přístřešku pro vozidlo do 25m2 kdy boční stěny budou min. 2m od sousedního pozemku, ale přední část přístřešku (vjezd) bude hned navazovat na náš plot, který sousedí s veřejnou komunikací. Musím toto nějak hlásit, nebo nikoliv, pokud zde máme již vybudován příjezd na náš pozemek a vše po kolaudaci?
    Předem moc děkuji za informace s pozdravem Medek Petr

Vložit komentář